Przedstawiciele Porozumienia Zawodów Medycznych, skupiającego 9 ogólnopolskich związków zawodowych oraz wiele innych organizacji wszystkich zawodów medycznych, zebrani w dniu 5 sierpnia 2016 roku w Warszawie wyrazili wspólnie swoje głębokie zaniepokojenie przyszłością publicznej służby zdrowia w naszym Kraju. Powodem tego zaniepokojenia jest przedstawiona niedawno przez ministra zdrowia propozycja reformy publicznej służby zdrowia, w tym przede wszystkim warunki finansowe, w jakich będzie ona funkcjonować. Zapowiedzi ministra zdrowia są w tym względzie zatrważające:  Obiecywany przez PiS poziom nakładów na publiczną służbę zdrowia w wysokości 6% PKB ma nastąpić dopiero za 10 lat, a przez najbliższe trzy lata nakłady te mają być nawet mniejsze niż obecnie! Zapowiedź wzrostu nakładów odsuniętego tak daleko w czasie jest zupełnie niewiarygodna, tym bardziej, że przez ten czas potrzeby znowu wzrosną, a zapowiadane 6% PKB nie wystarczyłaby nawet dzisiaj na sfinansowanie gwarantowanego przez państwo zakresu bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. W ocenie Porozumienia Zawodów Medycznych, bez natychmiastowego i istotnego zwiększenia nakładów nie zlikwiduje się kolejek do lekarzy, nie poprawi dostępu do skutecznego leczenia i nowoczesnego diagnozowania, nie zwiększy ilości personelu medycznego, co jest warunkiem niezbędnym poprawy jakości świadczeń publicznej służby zdrowia. 

Równie zatrważająca – w ocenie PZM – jest ministerialna propozycja ustawy o wynagrodzeniach pracowników publicznej służby zdrowia. Zgodnie z nią przez najbliższych 6 lat ma być zamrożony dotychczasowy (w wielu przypadkach skrajnie niski) poziom wynagrodzeń, a zaproponowane za 6 lat stawki są tak niskie, że można je odczytać jako obelgę dla ciężko pracujących pracowników, codziennie ratujących ludzkie życie, ponoszących wielką odpowiedzialność, poddanych niezwykle silnemu stresowi.

Wobec powyższego, Porozumienie Zawodów Medycznych zwróciło się z listem do Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z prośbą o spotkanie w czasie którego przedstawiono by stanowisko pracowników służby zdrowia. Podobne, wcześniejsze wystąpienie skierowane do pani Premier zostało zlekceważone, a prośba o spotkanie odrzucone. Przedstawicielom PZM trudno pojąć taką demonstracyjną arogancję skierowaną wobec niemal 600 tysięcznej rzeszy pracowników służby zdrowia. 

Przedstawiciele PZM omówili również szczegóły dotyczące organizacji wielkiej manifestacji pracowników służby zdrowia w dniu 24 września 2016 roku, której głównym hasłem ma być żądanie natychmiastowego zwiększenia nakładów na publiczne lecznictwo do poziomu, który gwarantuje likwidację kolejek, właściwy poziom leczenia, odpowiednie wynagrodzenia personelu medycznego.  

PZM zaprasza inne związki zawodowe, w tym zwłaszcza centrale związkowe: NSZZ Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych do współudziału i współorganizacji manisfestacji.

W  imieniu Porozumienia Zawodów Medycznych

Krzysztof Bukiel – przewodniczący ZK OZZL